Prelegenci i moderatorzy

Paweł Adamów
Zastępca Prezydenta Konina

Ekspert w dziedzinie samorządu terytorialnego z 12-letnim doświadczeniem w administracji samorządowej. Ukończył studia na kierunkach administracja samorządowa, finanse samorządu terytorialnego oraz Master of Business Administration. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracach Związku Miast Polskich, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, senackiego zespołu ds. finansów publicznych, Forum Debaty Publicznej ds. Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP. Doceniony i uhonorowany przez Ministerstwo Finansów za prace na rzecz finansów samorządu terytorialnego. Od 2018 roku Wiceprezydent Konina odpowiedzialny za sprawy gospodarcze, w tym za tematy związane z rozwojem klastra energii.

Dr hab. inż. Łukasz Bartela
prof. PŚ

jest pracownikiem Katedry Maszyn i Urządzeń Energetycznych w Politechnice Śląskiej. Zajmuje się technologiami wspierającymi procesy dekarbonizacyjne w energetyce zawodowej. Zainteresowania badawcze koncentruje głównie na problematyce hybrydowych systemów magazynowania energii. Prowadzi analizy dotyczące potencjalnego wykorzystania infrastruktury elektrowni węglowych w ramach inwestycji jądrowych. Pełni funkcję kierownika projektu DEsire, w efekcie którego ma zostać wypracowany plan dekarbonizacji krajowych bloków węglowych na drodze wykorzystania reaktorów jądrowych III i IV generacji. Ekspert w zakresie magazynowania energii oraz energetyki wodorowej. Autor ponad 100 publikacji recenzowanych oraz kilkunastu wynalazków. Uczestnik wielu konferencji oraz dyskusji panelowych.

Adam Błażowski
moderator

Twitter: @adamblazowski
Email: adam.blazowski@fota4climate.orginżynier, publicysta, od 15 lat zajmuje się efektywnością energetyczną, doradza w kwestiach Smart City, CleanTech, rozproszonej energetyki odnawialnej, oraz energii jądrowej. Zajmuje się też aktywizmem klimatycznym, ze szczególnym uwzględnieniem głębokiej dekarbonizacji gospodarki (czyli elektryczność, ale transport, rolnictwo, ogrzewanie). Razem z grupą specjalistów od ochrony przyrody promuje ekologie pragmatyczną, opartą na dowodach i najlepszej dostępnej wiedzy naukowej, w ramach Fundacji FOTA4Climate.

Jerzy Buzek
poseł do Parlamentu Europejskiego nieprzerwanie od 2004 r.

W latach 2009-2012 pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, będąc pierwszym i  jedynym dotąd przewodniczącym tej instytucji z Europy Środkowo-Wschodniej. W 9. kadencji Parlamentu Europejskiego zasiada w komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (którą kierował w latach 2014-2019), obecnie jest sprawozdawcą ws. kluczowego rozporządzenia nt. unijnego rynku wodoru oraz gazu ziemnego i gazów odnawialnych. Dodatkowo poprowadzi - z ramienia Europejskiej Partii Ludowej, wiodącej grupy politycznej w PE - prace nad dyrektywą na ten sam temat. Kierował też pracami zespołu negocjacyjnego PE nad nowymi przepisami ws. obowiązku zapełniania europejskich magazynów gazu. W ubiegłych latach w PE był sprawozdawcą wielu kluczowych raportów m.in. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, nowelizacji dyrektywy gazowej, rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu czy 7. Programu Ramowego na rzecz Badań i  Innowacji. W 2016 r. portal Euractiv umieścił go w rankingu EurActory40 w trójce najbardziej wpływowych osób w europejskiej polityce energetycznej. Jest zwycięzcą rankingów dziennika „Rzeczpospolita” na najlepszego polskiego europosła w 2008 i 2018 r., a brukselski „The Parliament Magazine” trzykrotnie (2006, 2013 i 2020) przyznał mu tytuł Europosła Roku. W latach 1997-2001 Jerzy Buzek był Premierem Rządu RP, który wprowadził reformy administracji, oświaty, zdrowia i emerytalną oraz rozpoczął negocjacje w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Kawaler Orderu Orła Białego.

dr Bożena Horbaczewska
adiunkt Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Adiunkt w Katedrze Ekonomii II, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Wykładowca akademicki z ekonomii i finansów, autorka i współautorka ponad 30 artykułów naukowych i ekspertyz, w tym z zakresu ekonomicznych i finansowych zagadnień energetyki jądrowej, w tym modeli biznesowych. Od kilku lat zajmuje się energetyką, w szczególności energetyką jądrową. Kierownik Studiów Podyplomowych Energetyka Jądrowa w SGH. Niezależny konsultant Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Współautorka Modelu SaHo.

Sławomir Krenczyk
specjalista w dziedzinie zarządzania, komunikacji strategicznej i bezpieczeństwa energetycznego

Menedżer, specjalista w dziedzinie zarządzania, komunikacji strategicznej i bezpieczeństwa energetycznego. Członek zarządu Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego oraz Europejskiej Akademii Dyplomacji, założyciel i lider projektu doradczo-szkoleniowego StrategicPoins.pl. Współpracownik Warsaw Security Forum oraz szczytu klimatycznego TOGETAIR. W przeszłości m.in. pełnił funkcję prezesa Fundacji Enea oraz dyrektora wykonawczego w Bogdance i w Enei. Pochodzi z Łazisk Górnych, jest absolwentem studiów prawniczych, studiów z zakresu zarządzania (MBA) oraz public relations. W ramach studiów doktoranckich prowadzi badania w dziedzinie strategii zarządzania komunikacją kryzysową w branży energetycznej.

Mark Nelson
dyrektor zarządzający w think tanku Radiant Energy Group

Jest dyrektorem zarządzającym w think tanku Radiant Energy Group. Absolwent studiów II stopnia na kierunku inżynierii jądrowej na Uniwersytecie Cambridge oraz studiów inżynierskich na kierunku inżynierii mechanicznej i aerokosmicznej oraz studiów licencjackich na kierunku filologii rosyjskiej Uniwersytetu Oklahoma. Pracował jako starszy analityk w Breakthrough Institute w Oakland w Kalifornii i Los Alamos National Laboratories w Nowym Meksyku. Jego prace analityczne na temat czystej energii były cytowane w Reuters, New York Times, Wall Street Journal, Washington Post i innych międzynarodowych gazetach. Ostatnio omawiał bezpieczeństwo jądrowe na Ukrainie w wystąpieniach telewizyjnych między innymi z CNBC i Bloomberg, a także był cytowany w artykułach na ten sam temat w Bloomberg i BBC. Współautor raportu “Repowering Coal

dr Karolina Mucha – Kuś
dyrektor Departamentu Projektów i Inwestycji, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Pierwsze doświadczenia zawodowe zbierała w Grupie Vattenfall, następnie w Grupie TAURON. Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz studiów podyplomowych na Akademii Górniczo-Hutniczej na kierunkach „Rynek gazu” oraz „Energetyka Jądrowa”. W Metropolii odpowiada za realizację takich projektów jak m.in. E-mobility, Budowa stacji tankowania wodorem, GZM Data Store, Fundusz Solidarności, Grupy Zakupowe (energii elektrycznej, gazu, samochodów elektrycznych, paliw), Metropolia Przyjazna Rowerom (Rower Metropolitalny, Velostrady). Wykładowca akademicki - Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej.

dr Tomasz Nowacki
dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

Radca prawny, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, członek Rady Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej. Współtwórca polskich regulacji jądrowych legitymujący się kilkunastoletnim stażem w tworzeniu i stosowaniu prawa energii jądrowej w Polsce i na forum międzynarodowym. Departament, którym kieruje odpowiada także m.in. za działalność komunikacyjną i edukacyjną administracji rządowej w zakresie energetyki jądrowej w Polsce.

Justyna Piszczatowska
moderator

Redaktor naczelna Green-news.pl. Dziennikarka i ekspertka specjalizująca się w tematyce energii, biznesu i zrównoważonego rozwoju. Publikowała m.in. w "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej". Współtworzyła serwis WysokieNapiecie.pl. W latach 2015-2018 była czterokrotnie nagradzana w konkursie Towarowej Giełdy Energii za najlepsze artykuły poświęcone rynkom energii elektrycznej i gazu. W 2017 roku otrzymała tytuł Dziennikarza roku.

Adam Rajewski
ekspert ds. projektów energetyki jądrowej

Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Od 12 pracownik Instytutu Techniki Cieplnej PW, gdzie zajmuje się zagadnieniami energetyki jądrowej, wysokosprawnej kogeneracji oraz niskoemisyjnych systemów energetycznych. Współtworzył raporty dotyczące zdolności polskiego przemysłu do uczestnictwa w realizacji obiektów energetyki jądrowej. Poza uczelnią pracuje jako ekspert ds. projektów energetyki jądrowej w dużej firmie inżynieryjno-budowlanej. Jest także wiceprezesem zarządu Fundacji nuclear.pl, w ramach której zajmuje się działalnością edukacyjną i popularyzatorską dotyczącą energetyki jądrowej.

Łukasz Sawicki
Główny Specjalista, Departament Energii Jądrowej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska,

Analityk sektora jądrowego, Główny Specjalista do spraw strategii i analiz ekonomicznych sektora jądrowego w Departamencie Energii Jądrowej (DEJ) w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Związany z branżą jądrową od 2006 r., w DEJ pracuje od 2010 r. Specjalizuje się w ekonomicznych zagadnieniach energetyki jądrowej, w tym w modelach biznesowych. Autor około 20 publikacji na temat ekonomii energetyki jądrowej i wpływu przemysłu jądrowego na polską gospodarkę. Współautor Modelu SaHo.

dr inż. Andrzej P. Sikora
prezes zarządu Instytutu Studiów Energetycznych Sp. z o.o

Ukończył studia w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie; ukończył szkolenia w Szkole Bankowej w Wiedniu oraz University of Southern California, Jackson, Mississippi, USA (stypendium USID). Ukończył również kurs Storewars w INSEAD we Francji. W latach 1994-1997 był dyrektorem oddziału Banku BGŻ w Tarnowie oraz dyrektorem departamentu kluczowych klientów w Warszawie. W latach 1997-2001 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu ds. finansów i handlu oraz dyrektora departamentu klientów kluczowych w Sokołów S.A. W 2002 roku dołączył do PKN ORLEN. Był odpowiedzialny jako dyrektor wykonawczy za optymalizację aktywów produkcyjnych w tym m.in. za projekt zakupu akcji i długu Holdingu Unipetrol a.s., a także za obrót energią elektryczną i gazem ziemnym. Od 2007 r. jest współwłaścicielem, prezesem zarządu Instytutu Studiów Energetycznych Sp. z o.o. Autor ponad 100 publikacji recenzowanych, comiesięcznych tekstów i komentarzy dla portalu CIRE, oraz Biznes Alert. Uczestnik licznych konferencji, także jako współorganizator i moderator paneli dyskusyjnych.

Joanna Szostek
Zastępca Dyrektora Pion Komunikacji i Relacji z Interesariuszami, Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o.

doświadczony praktyk z prawie 15-letnim stażem w realizacji działań z zakresu public affairs i public relations. Od ponad 10 lat zajmuje się komunikacją największych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych w sektorze energetycznym. Od października 2021 roku kieruje pracami Pionu Komunikacji i Relacji z Interesariuszami w Polskich Elektrowniach Jądrowych - spółce Skarbu Państwa odpowiedzialnej m.in. za budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Wcześniej, przez ponad 6 lat, w Operatorze Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. odpowiadała za komunikację inwestycji liniowych spółki, w tym za działania ze społecznościami lokalnymi na etapie projektowania, budowy, a także eksploatacji poszczególnych gazociągów. Od 2018 r. stała na czele Zespołu ds. komunikacji międzynarodowej projektu Baltic Pipe – kluczowej inwestycji w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. W swojej pracy na rzecz projektu wyznaczała kierunki i standardy działania w obszarze komunikacji międzynarodowej związanej z realizacją gazociągu podmorskiego, a w szczególności w relacjach z interesariuszami projektu w Skandynawii oraz na forum unijnym, wspierając zarówno proces pozwoleniowy inwestycji, jak i etap samej budowy rurociągu, którego oddanie do użytku nastąpi na początku października 2022 r. Współautorka licznych opracowań, materiałów szkoleniowych i wytycznych w zakresie systemowego podejścia do działań komunikacyjnych prowadzonych inwestycji, wdrożenia odpowiedzialnego modelu komunikacji społecznej i kompleksowego zarządzania interesariuszami w procesie budowlanym, jak również wypracowania zasad komunikacji ze społecznościami lokalnymi i rozwiązywania konfliktów wynikających z tzw. syndromu "NIMBY - Not In My Back Yard". Organizowała również cykle warsztatów dla pracowników, wykonawców i podwykonawców odpowiedzialnych za realizację inwestycji strategicznych związanych z energetyką. Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych z zakresu mediacji i negocjacji na Uniwersytecie SWPS. 

Patroni medialni

METROPOLITALNE DNI ENERGII

Departament Infrastruktury i Środowiska
Urząd Metropolitalny
Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

tel. +48 32 718 07 40
e-mail: is@metropoliagzm.pl

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia 2023